2024. június 22-én a XVII. kerület Pesti út 167. számnál elhelyezett emléktáblánál megemlékezés az innen deportáltakról.
Dr. Sebes József beszéde:
„Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
A Raoul Wallenberg Egyesület elnöksége részéről tisztelettel emlékezünk a 2006-ban civil kezdeményezésre és önkormányzati támogatással készült emléktáblánál.
(Korábban 58 évig nem volt Rákosmentén olyan helyszín, ahol méltó módon emlékezni lehetett volna a vészkorszakra és áldozataira). Nagyon megérintett minket, amikor megismertük Hódos Mária és családja szívszorongató, tiszteletreméltó kezdeményezését a deportáltakról történő évenkénti megemlékezést. Megható volt, hogy Hódos Mária megemlékezése után gyermekei is zenéltek, vagy szavaltak, de volt, amikor egyéb kulturális műsor is volt.
A helyzet úgy is megváltozott, hogy Mária megtisztelt minket és elfogadta hívó szavunkat az egyesületünkbe és ma már elismert elnökségi tag. Egyetértve eddigi és mai törekvéseivel is egyesületünk minden projektjében és azok megvalósítási helyein törekszik a vészkorszak valós eseményeinek feltárására, bemutatására, az emlékhelyek megjelölésére, hiszen ezek lesznek alapjai a további helytörténeti kutatásoknak, valamint az oktatásnak.
Hódos Mária – Rákosmenti Múzeumi Estekben írja:
„1946. június 23-án az újjáalakult rákoscsabai hitközség megemlékezést tartott: …két éve annak, hogy szeretteink, zsidó testvéreink, a fasizmus áldozataiként elindultak a szenvedés és a mártíromság útján Auschwitz felé… A gyászünnepélyt és emléktábla avatást a Béla utcai templomunknál tartjuk…” Sajnos a Zsinagóga lebontásával az emléktábla is eltűnt.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Úgy érzem a kerületben lépések történtek a múlt feltárása, bemutatása és a közös emlékezés terén: táblát avattunk a baptista imaház falán, amely korábban zsinagógaként működött, pályáztunk és pályázunk temetők rendbetételének támogatására és most már nyertünk egy temetői tábla felállítására és a helyi temetők tudományos feldolgozására is támogatást. Örömmel tölt el minket, hogy törekvéseink támogatásra, meghallgatásra kerülnek a kerület vezetése által és reméljük ez továbbra is így lesz.
Jean Paul mondta: ” Emlékeink az egyetlen Paradicsom, amelyből nem űzhetnek ki minket ”
A Raoul Wallenberg Egyesület elnöksége nevében tisztelettel gondolunk az áldozatokra!”
1. A második sorban ül a Raoul Wallenberg Egyesület két ügyvivője Sebestyénné Janik Éva és Huff Endre Béla
2. A fő szervező Hódos Mária (az egyesületünk elnökségi tagja) köszönti Horváth Tamás kerületi polgármestert és Dr. Bakos András alpolgármestert
3. A Rákosmente kerületi tv rögzítette a megemlékezést (a videó linkje elérhető a Sajtó fül alatt)
4. Hódos Mária nyitó beszédet mond a kerületi zsidók borzasztó sorsáról a vészkorszakban
6. Dr. Sebes József a Raoul Wallenberg Egyesület elnöke beszédet mond
7. Dr. Sebes József a Raoul Wallenberg Egyesület elnöke
5. Hódos Mária nagylánya szívszorító felolvasást tartott
6.
7. Az énekes látható a fotón
8. A kerület vezetői
9.
10. Kerületi emlékezők
11. Kerületi érdeklődők
12.
13. Záró ének
14. Koszorúzás
valamint a XVII. kerület önkormányzati lapjában is írnak az eseményről, a HíRHOZÓ 34. évfolyam, június 27.-ei számában, a 11. oldalon, mely az alábbi linken olvasható: